Każdego roku wiele osób stara się zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ograniczają oni spożywanie słodyczy, słonych przekąsek czy też fast foodów. Bardzo często zmiany te są jednak wprowadzane jedynie na krótką chwilę, ponieważ ludziom trudno jest przystosować się do nowego, bardzo radykalnego żywienia. Dlaczego ludzie narzucają sobie restrykcyjne diety, na których nie są w stanie wytrzymać dłużej niż miesiąc? Zazwyczaj wiąże się to z chęcią szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Tymczasem warto podjeść do tego problemu w zrównoważony sposób. Aby przytyć nie wystarczy zjeść jeden obfity posiłek. Trzeba robić to regularnie przez dłuższy okres czasu, wówczas faktycznie masy zacznie przybywać. Nie można zatem oczekiwać, że utrata kilogramów nastąpi w przeciągu tygodnia. Taki brak zdrowego podejścia do diety, może skutkować nawet pewnymi zaburzeniami odżywiania. Warto zatem zamiast samodzielnie wprowadzonych zmian, zasięgnąć opinii i pomocy profesjonalnego dietetyka.
Dieta od dietetyka – dlaczego warto?
Aby schudnąć, na diecie zazwyczaj trzeba być przez dłuższy okres czasu. Zmiany nie przychodzą natychmiast. Dlatego też dieta musi być przyjemna i zachęcająca, inaczej człowiek szybko porzuca zdrowe nawyki. Wielu dietetyków proponuje zatem łagodne zmiany w kwestii żywienia, pozwalając także od czasu do czasu swoim podopiecznym na zjedzenie czegoś mniej zdrowego, przykładowo batonika. Takie działanie bardzo dobrze wpływa na psychikę. Osoba na diecie ma bowiem świadomość, że nie jest ograniczona w maksymalny sposób. Ma możliwość zjedzenia czegoś na mieście lub kawałka sernika. Jeśli dieta zabrania absolutnie wszystkiego, wówczas po jakimś czasie mogą przydarzać się napady głodu. W takiej sytuacji bez opamiętania pochłania się chipsy, ciastka itp. Wszystko to, do czego organizm wcześniej był przyzwyczajony. By uniknąć takich sytuacji, dieta powinna być zrównoważona i opierać się na odpowiednich zasadach.
Ponadto pomoc dietetyka pomaga również w zastosowaniu diety, która jednocześnie nie będzie głodówką. Wylicza on zatem odpowiednią kaloryczność dla osoby w określonym wieku, o konkretnej wadze oraz wzroście. Wszystko jest bardzo indywidualnie rozpisane, dlatego nikt nie je mniej, niż faktycznie potrzebuje. Czasem samozwańcze diety opierają się przede wszystkim na maksymalnym obniżeniu kaloryczności posiłków, co może doprowadzić do bardzo poważnym zaburzeń zdrowotnych.
Dieta – czy musi być przymusem?
Diety układane przez dietetyka, są dietami zrównoważonymi. Znajdują się w nich przede wszystkim warzywa i owoce. Jednak nie zabraknie tam także zdrowego deseru, białego makaronu czy też ziemniaków, które wiele osób uważa za zbyt kaloryczne.
Dietetyk uwzględnia w jadłospisie także gust swojego klienta. Eliminuje produkty, których ten nie lubi lub też zmaga się z uczuleniem na nie. Może bazować również na produktach tańszych jeśli ktoś zastrzeże, że jego budżet jest ograniczony. Dieta jest bowiem dla człowieka, a nie człowiek dla diety.
Komentarze
Prześlij komentarz